Kéri Gáspár írása a Mandiner hetilapban.
Egyes feltételezések szerint a reneszánsz idején szinte minden rendelkezésre állt ahhoz, hogy fotográfiákat készítsen az ember. Használatban volt a fényképezőgép őse, a camera obscura, ismert volt a fényre érzékeny anyagok egy része, ám a kép rögzítésének megoldását csak évszázadokkal később, a 19. század első felében találták meg. A fotográfia története a folyamatos technikai kísérletezések története is, melyben a dokumentatív szándékok, a képalkotás leküzdhetetlen vágya és az alkímia misztikus és világjobbító igényei is kitapinthatók. Technikai képalkotó médiumként a fotó ma is izgalmas terepe a kísérletezésnek, fotográfusok és képzőművészek sokasága nem elégszik meg az objektív leképezés nyújtotta látvánnyal. A rontás esztétikája, a szokásostól eltérő anyaghasználat, a primer látvány mögött felsejlő szubjektív képtaktikák végtelen lehetőségei egyaránt alkotásra sarkallják a művészeket.
Az experimentális fotográfia létező és érvényes műfajként már egy évszázada, Moholy-Nagy László óta része a vizuális művészeteknek, második nagy korszaka a hatvanas-hetvenes évek neoavantgárd törekvései részeként jött el. A Budapest fotófesztivál kiemelt programjai között találjuk a magyar kísérleti fotó jelenét bemutató Experiment című kiállítást a Kiscelli Múzeumban. A műfaj hazai alkotói néhol sajátos közép-európai ízzel, de alapvetően a nemzetközi törekvésekhez igazodva keresik az archaikus eljárásokban és a klasszikus analóg fotó eszközeiben rejlő legújabb lehetőségeket, ám ma már a digitális technikák is a kísérletezés meghatározó terepévé váltak. A múzeum és a Capa Központ együttműködésével megvalósuló kiállítás rendhagyó utazásnak ígérkezik nemcsak a szakma, de a nagyközönség számára is.
(Experiment – Kísérleti fotográfia a kortárs magyar fotóművészetben. A kiállítás június 26-áig tekinthető meg a Kiscelli Múzeumban)